Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi

e-REHBERLİK MODÜLÜ KULLANIMA AÇILDI

e-REHBERLİK MODÜLÜ KULLANIMA AÇILDI

    Genel Müdürlüğümüzce 2013 - 2015 yılları arasında yürütülen IPA II kapsamında "Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi'' projesinde yer alan bileşenlerden ikincisi olan ''Çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi ve müdahale edilebilmesi için okullardaki rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin ve pilot illerdeki mevcut psiko-sosyal müdahale ekiplerinin kapasiteleri geliştirilerek  gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler arasında öğrencilerin  akademik geçmişlerinin kayıt altına alınması ve bunun yanı sıra öğrenciye ait rehberlik çalışmalarıyla ilgili verilerin de kayıt altına alınması gerekliliği düşünülmüş ve bu düşünce doğrultusunda;  ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere internet tabanlı e-Rehberlik Modülü fikri ortaya çıkmıştır.  

   MEBBİS üzerinde hazırlanan e-Rehberlik Modülü'nde; eğitim kurumlarında rehberlik hizmetlerinin sunulması, yürütülmesi ve raporlaştırılması sağlandığı gibi Bakanlık taşra ve merkez teşkilatlarında görev yapan personel tarafından da yetki alanlarına göre bu hizmetlerin  izlenebilmesi  sağlanmıştır.

Bu modülle; 

  • Rehberlik hizmetlerinin programlı, ölçülebilir ve hesap verebilir nitelikte ve öğrenci ihtiyaçları temel alınarak sunulmasının sağlanması,
  • Sunulan rehberlik hizmetlerine ait verilerin anlık ve sistemli olarak takip edilebilmesi,
  • Bakanlık politikalarının sistematik olarak elde edilen veriler üzerinden geliştirilmesi

amaçlanmaktadır.

   Modül kullanımına yönelik eğitim çalışmalarının tamamlanması ile e-Rehberlik Modülü'nün 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Ülke genelinde kullanılmaya başlanması planlanmaktadır. e-Rehberlik Modülü pilot uygulaması kapsamında 12.01.2018- 18.01.2018 tarihleri arasında Ankara ili Altındağ, Beypazarı, Çankaya, Çubuk, Keçiören ve Şereflikoçhisar ilçelerinde her tür ve kademedeki okul ve kurumlarda görev yapmakta olan rehberlik öğretmenlerine eğitim verilmiş olup 19.02.2018- 18.05.2018 tarihleri arasında Ankara ilinde modülün pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama çalışmaları sonuç raporu hazırlanarak sonuçlar uzman ekip tarafından değerlendirilmiş, daha etkili ve kullanışlı olması adına modül üzerinde güncelleme çalışmaları tamamlanmıştır.

   İlk pilot uygulama sonrasında modüle eklenen bölümlerin işleyişinin izlenmesi ve ihtiyaçlar çerçevesinde düzenlemelerin yapılması amacıyla Ankara ili Altındağ ilçesinde 14.01.2019-15.03.2019 tarihleri arasında 2. pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulama çalışmasının ardından sonuç raporu hazırlanarak modül üzerinde güncellemeler yapılmış ve 10.06.2019 tarihinde kullanıcıların sistemi tanımaları amacıyla e-Rehberlik Modülü açılmıştır.

 

 

 e-Rehberlik Modülü Kullanma Kılavuzu'na ulaşmak için/meb_iys_dosyalar/2019_06/18132320_13151604_E-REHBERLYK_KILAVUZ_11.06.2019.pdf

 

Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Kampüsü A Blok Ankara - 03122220512

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.